לחצו להתקשרות:

הסרת צלקות אקנה

פצעי אקנה נוצרים בגופנו לרוב בתקופת גיל ההתבגרות וניתן למצוא אותם במקומות שונים בגוף כגון בגב ובפנים. פצעים אלו נוצרים כתוצאה מתגובת גוף לקויה להורמון הטסטוסטרון אשר הולכת ונעלמת עם הזמן. פצעי האקנה המכונים גם פצעי בגרות וחצ’קונים נוטים לעבור עם הזמן, אך יחד עם זאת ישנם מצבים בהם הפצעים מותירים בגופנו צלקות אקנה אדומות ולא אסתטיות אותן ניתן לטשטש ואף להסיר.

ראו גם: העלמת צלקות אקנה כל השיטות דרך אתר קונקט

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

טיפול בצלקות אקנה

גיל ההתבגרות הזכור לנו לטובה מותיר עימו צלקות בדמות צלקות אקנה בגב, בפנים ובמקומות נוספים וחשופים לכל. צלקות אלו ניתנות לטשטוש, הסרת צלקות בדרכים שונות ומגוונות ותלויות במצב הצלקת ובאזור הימצאותה. הטיפולים הניתנים כיום כנגד צלקות אקנה כוללות בין היתר טיפול להסרת צלקות אקנה אדומות, הסרת צלקות אקנה מהגב, הסרת צלקות אקנה מהפנים, טשטוש צלקות אקנה והעלמתם.

סוגי אקנה וחשיבות האבחון המדויק

הבסיס לטיפול באקנה (או בשמה המלא, אקנה וולגריס – Acne Vulgaris) הוא אבחון מדויק שכן ישנם מספר סוגי אקנה ולכל אחד מהם מאפיינים שונים וטיפול מתאים אחר. מומלץ לפנות לצורך אבחון אקנה לרופא עור, ואם מעדיפים בכל זאת קוסמטיקאית הרי שכדאי שהיא תהיה בעלת ניסיון עשיר במיוחד. ההבחנה העיקרית היא בין אקנה דלקתית לבין אקנה שאינה דלקתית, כשהסוג השני נחשב קל יותר. פצעי אקנה לא דלקתיים נקראים גם קומודונים, והם נחלקים לשני סוגים:

נקודות לבנות – פצעים אשר מכוסים ע”י קרום דקיק שצבעו לבן.

נקודות שחורות – פצעים פתוחים שבהם הנקבוביות נחסמות ע”י הפרשה שמנונית של תאי עור מתים וחיידקים. צבעה של ההפרשה הוא שחור, ועל כן הנקודות נצבעות בגוון זה וזוכות לשם “שחורים”.

אקנה דלקתית

אקנה דלקתית נוצרת כשהגוף מפתח דלקת במטרה להילחם בפצעים. טיפול לא נכון בפצעי אקנה או כשבפצעים ישנה נוכחות רבה של חיידקים מגדילה את הסיכון להיווצרות הדלקת. ישנם 3 סוגי אקנה דלקתית:

פפולות – מעין גבשושיות אדמדמות שומניות ורגישות למגע. הפפולות לא מכילות מוגלה אולם כל מגע בהן גורם לכאב קל.

פיסטולות – גבשושיות מעט גדולות יותר, גם כן אדמדמות ובמרכזן נקודות לבנות. בקצה ישנה מעט מוגלה. אלה הם למעשה החצ’קונים המתסכלים.

נודולות – נודולה היא גוש קשיח מתחת לפני העור שהוא תוצר הצטברות הפרשות בעומק זקיקי השיער.

ציסטה – גוש גדוש במוגלה וכואב שמהווה את הסוג הקשה ביותר של אקנה דלקתית. ציסטות הן גם אלה שעלולות ליצור צלקות אקנה.

המקומות הנפוצים להיווצרות פצעי אקנה: באופן טבעי פצעי אקנה בפנים הם הבולטים והנפוצים ביותר (כולל אקנה בסנטר ואקנה בצוואר), אבל ישנם מקרים שבהם מופיעה אקנה בגב (ובעיקר בחלקו העליון של הגב) ומקרים של אקנה בחזה.

הסיבות להתפרצות האקנה

הסיבה העיקרית להתפרצות פצעי אקנה היא פעילות מוגברת יתר על המידה של בלוטות החלב, שכתוצאה מכך מפרישות שומן. השומן, ביחד עם תאים מתים מעור הפנים, חוסם את הפתחים של הנקבוביות בפנים והתוצאה היא פצעונים, שבמקרים מסוימים גורמים כאמור להיווצרות דלקת ולפצעים קשים יותר.

הגורמים העיקריים לסיכון מוגבר להיווצרות אקנה או להחמרת מצב קיים: גנטיקה, מתח נפשי, תרופות – ובפרט סטרואידים, שינויים הורמונליים – לפני תקופת המחזור החודשי, בזמן ההיריון, בשל שימוש בגלולות למניעת היריון וגם הפרעות הורמונליות כתוצאה ממחלה מסוימת, שגרת טיפוח פנים לקויה – שימוש בקרם פנים שומני או בחומרים שמכילים כימיקלים חזקים מדי, וכן קרצוף חזק מדי של העור, חיכוך יתר של העור – בגלל קסדה, תיק גב, צווארון צמוד מדי וכו’

איך משפיעה תזונה על אקנה?

מזונות שומניים, ככל הנראה, לא מחמירים את המצב. מוצרי חלב, לעומת זאת, מגדילים את הסיכון להיווצרות פצעי אקנה ואף צלקות אקנה, וכך גם תזונה עתירת פחמימות, מתוקים, מאפים על בסיס קמח לבן ומשקאות ממותקים. לגבי שוקולד – הקקאו לכשעצמו אינו בעייתי, אולם החלב והסוכר שיש ברוב השוקולדים מחמירים מצב אקנה, כך שמומלץ למצוא שוקולדים נטולי חלב ודלי סוכר (עם קקאו באחוז גבוה).

למה חשוב להימנע מחשיפה לשמש כשיש אקנה?

קרני השמש מחמירות את מצב האקנה והופכות את הפצעונים לעוד יותר אדומים ולעתים אף לכהים. במקרים מסוימים אף עלולה להיווצר כוויה של ממש במקום בו ישנה אקנה כתוצאה מחשיפה רבה לשמש. כדאי גם לזכור שבקיץ ממילא מואץ קצב ייצור החלב ע”י בלוטות החלב, כך שהסיכון להיווצרות אקנה גדול יותר, מה גם שהלחות המוגברת וההזעה הבלתי פוסקת פוגעים אף הם במראה העור.

מתי מופיעים פצעי אקנה?

פצעי אקנה מזוהים בעיקר עם גיל ההתבגרות, אבל ישנה גם אקנה אצל תינוקות, ילדים ומבוגרים. אקנה של תינוקות כוללת בליטות אדומות ובמרכזן נקודות לבנות. היא נגרמת עקב היחשפות של התינוק להורמונים של האם, והטיפול המומלץ הוא רחצה רגילה ובכל מקרה אין לטפל בה בשיטות המתאימות למבוגרים! אקנה אצל ילדים מתרחשת בעיקר כשהם הופכים לנערים ונכנסים לגיל ההתבגרות, אולם עשויה להופיע גם מעט קודם לכן. אקנה בהריון וכן אקנה לאחר לידה הן תופעות רווחות גם כן, כשבמקרים אלה הגורם הוא השינויים ההורמונליים שחווה האישה. אקנה אצל מבוגרים מחייבת קודם כל אבחון מוקפד, על מנת לוודא כי אכן מדובר באקנה ולא בבעיית עור אחרת (ובפרט לא סבוראה או רוזיצאה). בין דרכי הטיפול האפשריות: פוטותרפיה, טיפול חיצוני או טיפול תרופתי.

תרופות לטיפול באקנה

מאחר שמדובר באחת המצוקות הנפוצות ביותר, באופן טבעי ישנן לא מעט תרופות להעלמת פצעי אקנה. הפופולריות שבהן הן:

אקנה רוטן – טיפות שאותן מוסיפים לכוס מים ואשר מעודדות ריפוי של פצעים ודלקות בעור.

תכשירים (סבון לפנים, ג’ל מייבש, תכשירי לחות ועוד) שיש בהם בנזואיל פראוקסיד, ובהם למשל בנזק איי.סי – הבנזואיל פראוקסיד פותח את הנקודות השחורות ומנקז את הסתימות ובכך מחסל את הקומודונים וכן מעכב התפתחות מושבות חיידקים בפצעונים.

אקנה מיצין וסוגים אחרים של אנטיביוטיקה מקומית שניתנים בנוזל או בתרחיץ – תרופה זו נלחמת בחיידקים שמוצאים בית בפצעונים ובכך מפחיתה את הסיכון להיווצרות דלקות ומאוחר יותר גם צלקות אקנה. תרופות אלה מייבשות את עור הפנים ועל כן מומלץ במקביל להקפיד על שימוש בקרם לחות לפנים. את התוצאות מתחילים להרגיש לאחר שבועיים עד חודש.

רטינואידים (תרופות על בסיס נגזרת של ויטמין A) ובפרט רואקוטן – תרופה שהשם הגנרי של הוא איזוטרטינואין, ונלקחת בעיקר במקרים של אקנה קשה. התרופה גורמת להפחתה משמעותית של הפרשת החלב ועל כן להיעלמותם של פצעי האקנה. חשוב לדעת כי לתרופות מסוג זה עלולות להיות תופעות לוואי לא פשוטות (ובהן שינויים במצב הרוח ועלייה ברמת השומנים בדם) ועל כן חשוב במיוחד להתייעץ עם רופא בעל ניסיון לפני שמתחילים לקחת אותן.

ישנם מספר שיטות בהן ניתן לטפל בצלקות האקנה:

הסרת צלקות אקנה בלייזר – טיפול זה הינו אחד הטיפולים היעילים ביותר בהסרת צלקות אקנה. הטיפול מתבצע באמצעות בשתי שיטות שונות: פילינג לייזר – הדורש כארבעה ימי החלמה לאחריו, והוא טיפול שאינו פולשני ומאפשר למטופל לחדש את עורו באופן טבעי. טיפול הפילינג  בלייזר מבוצע אל האזור המטופל בלבד ומבלי לפגוע באזורים שמסביבו. לייזר פרקציונלי – מדובר בטיפול לייזר בו שכבת הדרמיס נפצעת קלות, דבר אשר גורם לחידוש רקמות העור בצורה מבוקרת שאינה פוגעת בשכבת הדרמיס של העור.

מילוי צלקות אקנה – שימוש רב לשיטה זו ניתן למצוא בקרב המטופלים בצלקות אקנה באזור הפנים. באמצעות מילוי צלקות ניתן להגיע לתוצאה טובה, נקודתית ומיידית מבלי להגיע להליך ניתוחי. שיטה זו מטשטשת את צלקות האקנה אך אינה מסירה אותן לצמיתות.

פילינג לטשטוש צלקות אקנה  – שיטה זו משמשת לטיפולי פנים בעיקר, באמצעותה מתחדש עור הפנים והולך לנקי מצלקות. ברוב המקרים טיפולי הפילינג הם מכנים והמטופלים נדרשים לעבור הליך ניתוחי. יחד עם זאת, ישנם מקרים בו טיפולי הפילינג שטחיים יותר ואינם דורשים התערבות ניתוחית.

תכשירי קוסמטיקה – כיום ישנם בשוק מספר לא מבוטל של תכשירים שמטרתם להעלים או לטשטש את צלקות האקנה. תכשירים אלו ברובם יעילים לטווח הקצר. הם מכילים שמנים, וויטמינים וחומצות שמטרתן להביא לשיפור שכבות העור וטשטוש הצלקות הנראות לעין. 

איזו שיטה מתאימה עבורי לטיפול בצלקות אקנה ?

אם צלקות האקנה מציקות לך ואתה מרגיש מעט מבולבל מכל מגוון השיטות הקיימות, ישנה דרך להתמודד עם כך ולמצוא את הטיפול היעיל ביותר עבורך. על מנת שתקבל את המידע המדויק ביותר עבורך,אנו בחברת המקור מעמידים לרשותך צוות יועצים שידעו להפנות אותך לטיפול הטוב ביותר עבורך. יועצינו זמינים במענה הטלפוני בין השעות 10:00-17:00 בימי ראשון עד חמישי בטלפון מצד ימין. לחילופין אתה מוזמן להשאיר פרטים בטופס המצורף מטה ואנו נדאג שאחד מיועצינו יחזור אליך בהקדם ויתאים עבורך את הטיפול הטוב ביותר. חשוב לציין כי אנו בחברת המקור מדרגים ומסננים את נותני השירות בהתאם לפידבקים אותם אנו מקבלים מקהל לקוחותינו בפועל. יחד עם זאת כל המידע וההצעות נמסרות לקהל לקוחותינו ללא הפעלת אינטרס כזה או אחר כלפי נותן שירות מסוים אלא רק על בסיס התאמתו המרבית למתן שירות אופטימאלי עבורך.