לחצו להתקשרות:

ניתוח להסרת ורידים בולטים ברגליים

ורידי עכביש, או דליות, מהווים כינוי לתופעה של הופעת צברים מאורכים, בולטים ונפוחים ברגליים. דליות בוורידי הרגליים מהוות מפגע אסתטי וסיכון בריאותי כאחד, וגורמת לתסמינים כמו כאבים, נפיחויות, דלקות ודימומים. במקרים חמורים במיוחד, דליות בולטות עלולות לגרום אף לדלקות וכאבי פרקים. אמנם הדעה הרווחת היא שהתופעה פוגעת בעיקר בנשים ובמבוגרים, אך למעשה דליות נפוחות יכולות להתפתח גם אצל גברים ואנשים צעירים.

ורידים בולטים ברגליים מופיעים כתוצאה מעומס יתר ולחץ מוגבר בתוך כלי הדם באזור הרגליים, בשל ליקוי בשסתומי הורידים. פעילות בלתי תקינה של השסתומים גורמת להזרמה מוגברת של דם מטה לכיוון הרגליים במקום מעלה לכיוון הלב, מה שגורם להגדלתם, התרחבותם והתמלאותם. התוצאה של הצטברות הדם בוורידים היא הופעת קווים מפותלים, בולטים וכהים על גבי הירכיים, השוקיים ואפילו הפנים.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

מה עושים נגד ורידי עכביש?

הרפואה המערבית טרם מצאה פתרון מושלם למניעת דליות ברגליים, אם כי קיימות מגוון שיטות להסרה, העלמה או טשטוש נימים וורידים. בשנים האחרונות פותחו ושוכללו שלל טכנולוגיות מתקדמות להעלמת ורידים ברגליים, המשתמשות בין היתר בקרני לייזר, גלי רדיו והזרקת קצף המכיל חומרים אשר ממיסים וורידים מוגדלים. עם זאת, מקרים של ורידים מורחבים גדולים ועמוקים במיוחד עלולים להצריך ניתוח להסרת ורידים ברגליים.

ניתוח להסרת ורידים ברגליים – מה זה אומר בעצם?

ניתוח להפשטת ורידים, או “סטריפינג”, הינה פרוצדורה כירורגית שמיועדת להעלים ורידים בולטים ברגליים. במהלך הניתוח, מבצעים חתכים מבוקרים ומדויקים באזור הדליות ברגליים, קושרים אותן לצורך הפסקת אספקת הדם ושולפים אותן באמצעים כירורגיים. מדובר בטיפול הוותיק ביותר להסרת ורידים ברגליים, שכרוך ביתרונות רבים לצד מספר חסרונות.

היתרון שבניתוח להסרת ורידים בולטים ברגליים הוא בראש ובראשונה יעילותו הגבוהה בהעלמת הדליות. הצלחת הניתוח מותנית במצב הרפואי של החולה, וברמת מקצועיותו ומיומנותו של הרופא. כאשר ההליך נעשה בצורה מדויקת וממוקדת לוורידים הלקויים, סיכויי ההצלחה גבוהים מאוד.

החסרונות בניתוח להעלמת ורידים בולטים ברגליים היא שמדובר בפרוצדורה פולשנית וחודרנית, שמצריכה הרדמה מלאה או אפידורלית (מקומית לאזור הרגליים), חתכים כירורגיים ותקופת החלמה שנמשכת בין שבוע לארבעה שבועות. ככל הליך כירורגי, קיימת אפשרות לסבול מתופעות לוואי, סיכונים וסיבוכים דוגמת הפרעות בקצב הלב והנשימה בשל ההרדמה, כאבים, צלקות קבועות, נזקים עצביים, נפיחות, אדמומיות, זיהומים ודלקות.

סיכונים נוספים חמורים יותר בניתוח סטריפינג להפשטת ורידים כוללים דימום מאסיבי והופעת קרישי דם שנודדים לריאות וללב (תסחיף ריאתי). למניעת תופעות קשות אלו, אפשר ליטול תרופות מונעות-קרישה כמו הפרין. ניתוח הסטריפינג כולל ביצוע הרמה מלאה ואורך לרוב כ-45 דקות עד שעה.

למי מתאים ניתוח להסרת ורידים ברגליים?

ניתוח להפשטת ורידים בולטים ברגלים נעשה במקרים של דליות ורדים נפוחות, גדולות ועמוקות במיוחד, שאינן ניתנות לטיפול באמצעים אחרים פולשניים פחות. ניתוח להסרת ורידים מוגדלים ברגליים נפוץ במקרים שהוזנחו ולא טופלו בזמן, ועל-כן התדרדרו והחמירו עד למצב שרק הליך כירורגי יהיה אפקטיבי. הניתוח מתבצע במטופלים בריאים לאחר אבחון על-ידי רופא מומחה, שקובע האם גופם כשיר לעבור את ההליך.

לסיכום, ניתוח סטריפינג להסרת ורידים נפוחים ברגליים מהווה אופציה טיפולית יעילה ואפקטיבית במיוחד, שמתאימה בעיקר עבור מטופלים הסובלים מדליות גדולות ועמוקות במיוחד. כמו כל פרוצדורה כירורגית שהיא, הניתוח טומן בחובו סיכונים לסיבוכים ותופעות לוואי ברמות שונות, אם כי סיכויי ההצלחה וההחלמה המהירה והמוחלטת מהניתוח גבוהים ביותר.