לחצו להתקשרות:

העלמת כתמים ופיגמנטציה

לרוב הגברים והנשים כתמים על עור הפנים – השמש תורמת לפיגמנטציה, שינויים הורמונליים יוצרים כתמים ולפעמים גם הגנטיקה שלנו מובילה להיווצרותם.

במקרים רבים מהווים אותם כתמים פגם אסתטי, ולכן ישנו רצון להעלים אותם. הרצון הוביל לפיתוח שיטות רבות של הבהרת כתמים בעור הפנים והסרתם, וביניהן: מזותרפיה רפואית, פילינג, טיפול בקרני אור ובחלק מהמקרים גם טיפול בלייזר להעלמת פיגמנטציה.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

סוגי הפיגמנטציה השונים

כאמור ישנן 3 סיבות עיקריות להיווצרות כתמי פיגמנטציה בפנים: חשיפה רבה ומתמשכת לשמש, שינויים הורמונליים וגנטיקה.

חשיפה מתמשכת לשמש: ככל שהפנים שלנו נחשפות יותר לקרינת השמש, מייצר הגוף שלנו כמות גדולה יותר של מלנין – פיגמנט בגוון חום כהה עד שחור שתפקידו הוא לחסום את אותה קרינה שכידוע עלולה להיות מסוכנת. הצטברות של אותו פיגמנט בנקודה מסוימת יוצרת נמש (כתם שטחי יחסית) או כתם שמש (שהוא עמוק יותר ונקרא גם סולר לנטיגו).

שינויים הורמונליים: סוג ספציפי של כתמים בפנים נקרא מלזמה, והוא צץ בעיקר בתקופת הריון (אם כי גלולות למניעת הריון עלולות להוביל להיווצרות המלזמה). כתמים אלה מתאפיינים בסימטריה והם יחסית רחבים ומופיעים במרכז המצח ועל הלחיים.

גנטיקה: סוג ספציפי אחר של כתמים על עור הפנים נקרא “שומה על שם בקר” – אלו הם כתמים שמקורם תורשתי והם צצים בעיקר בגיל ההתבגרות, באזור החזה ועל הכתפיים. עוד סוג של כתמים כתוצאה מגנטיקה הם כתמי “קפה בחלב” שמתאפיינים בגוון יחסית בהיר.

כדאי לדעת שהעלמת כתמים בפנים שמקורם תורשתי היא כמעט לא אפשרית. העלמת כתמי שמש מובילה לשינוי ניכר בעור הפנים וגם מלזמה ניתן להסיר, וזאת למרות שהמלנין העודף מצטבר בשכבת עור עמוקה יותר (הדרמיס, שנמצאת מתחת לאפידרמיס שהיא שכבת העור הבולטת לעין).

משחות להבהרת כתמים בעור הפנים

הדרך הבסיסית להבהרת פיגמנטציה קלה והעלמת נמשים היא משחות מבהירות.

מדובר במשחות שכוללות חומרים כמו חומצה רטינואית (שמאפשרת קילוף עדין מאוד ואיטי של עור הפנים כך שנוצרות רקמות חדשות בעלות גוון אחיד וחלקות יותר), הידרוקינון (חומר אשר מדכא ייצור מלנין), חומצות אלפא הידרוקסיות ועוד – כולם במינונים נמוכים על-מנת לוודא שלא תהיה פגיעה בעור הפנים, ובהתאם האפקטיביות שלהם מוגבלת כאמור לפיגמנטציה קלה.

העלמת כתמים במזותרפיה

עוד שיטה המאפשרת הבהרת כתמים בפנים היא PRP – ראשי תיבות של הביטוי Platelets Rich Plasma, ובעברית: פלזמה עשירה בטסיות, כשטסיות הדם הן חומר בעל יכולות ריפוי טבעיות שמוביל לצמיחתן של רקמות עור ללא כתמים ובנוסף חלקות ומוצקות יותר.

הטיפול כולל שאיבת דם מהמטופל/ת, הפרדת הטסיות מתוכו באמצעות טכנולוגיה משוכללת כדי להפוך אותו ל-PRP, והזרקת ה-PRP אל האזור שממנו רוצים להסיר כתמי עור.

הטיפול מהיר מאוד, בטוח לחלוטין ואינו כרוך בכאב. כמות הדם שנשאבת קטנה (כמו בדיקת דם רגילה) והתוצאות נראות כבר אחרי טיפול אחד (בחלק מהמקרים ההמלצה היא לבצע סדרת טיפולים בהפרש של כחודש בין מפגש למפגש).

הסרת כתמי שמש בפילינג

ישנן שיטות שונות של פילינג להעלמת כתמי שמש. החלוקה הבסיסית היא דרגת הקילוף המבוקר של עור הפנים – קלה (פילינג שטחי), בינונית או עמוקה.

חלוקה נוספת של טיפולי פילינג להבהרת כתמים בפנים היא לפי החומר שבו משתמשים לקלף את שכבת העור העליונה (ולפעמים גם את זו שמתחתיה – במקרים של פילינג עמוק לפנים). שתיים מהאופציות הנפוצות הן חנקן נוזלי ופילינג כימי על בסיס TCA (חומצה תלת כלורית) או פנול.

העלמת פיגמנטציה בחנקן נוזלי מתאימה מאוד לבעלות ובעלי עור בהיר. החנקן הנוזלי גורם לכווית קור (מבוקרת, כמובן) וזו גורמת לגוף ליצור רקמת עור חדשה במקום זו שנפגעה, כשבאופן טבעי ברקמות החדשות אין כתמים.

פילינג כימי על בסיס פנול או TCA יכול להיות קל, בינוני או עמוק, בהתאם לריכוז של החומר. ככל שמדובר בפילינג עמוק יותר כך נדרשת תקופת החלמה משמעותית יותר, ופילינג כימי עמוק גם מחייב אשפוז של בין יום אחד לשלושה.

בכל מקרה לאחר פילינג כימי להבהרת כתמים בעור הפנים חשוב מאוד להגן על הפנים מפני חשיפה לשמש (לפרק זמן שנקבע בהתאם לעומק הפילינג), ועוד כדאי לדעת שפילינג כימי בינוני או עמוק אינו מומלץ לבעלי עור כהה שכן הוא עלול להוביל דווקא לעוד פיגמנטציה.

טיפול בקרני אור להעלמת פיגמנטציה

טיפול בקרני אור להסרת כתמים מעור הפנים הוא טיפול חדשני ולא פולשני, שמומלץ גם במקרים שבהם המטרה היא העלמת נימי דם בולטים, החלקת קמטוטים והצערת עור הפנים באופן כללי.

העלמת פיגמנטציה עם קרני אור מבוססת על אנרגיית החום של הקרניים, אשר משוגרת אל הכתמים שעל עור הפנים, נקלטת בתאים שיש בהם כמות גדולה של מלנין, ממוססת את הפיגמנטים העודפים ובכך גורמת להסרת הפיגמנטציה.

הסרת כתמי עור בקרני אור (שיטה שנקראת IPL – ראשי תיבות של Intense Pulse Light) אורכת כ-20 עד 40 דקות, אינה כרוכה בכאב (אם כי המטופלים עשויים לחוש צריבה קלה), תופעות הלוואי העיקריות הן אדמומיות קלה ורגישות באזור שממנו הוסרה הפיגמנטציה (ברוב המקרים הן נעלמות מעצמן תוך זמן קצר) וניתן לחזור מידית לשגרה מלאה.

בחלק מהמקרים מפגש אחד מספיק כדי להבהיר את כתמי השמש המיותרים, ולפעמים נדרשים 2-3 מפגשים (בהפרש של כחודש ביניהם). כאמור טיפול בקרני אור מוביל גם למיצוק עור פנים רפוי והחלקת קמטים, כך שניתן לעבור טיפול הצערת פנים כולל, שהסרת הכתמים היא רק חלק ממנו – במקרים אלה יש לעבור סדרת טיפולים מעט ארוכה יותר, שכוללת 5 עד 10 מפגשים.

טיפול בקרני אור להעלמת פיגמנטציה אפקטיבי מאוד גם כשהמטרה היא הסרת כתמי שמש באזור המחשוף ומכפות הידיים (אזורים שבהם פילינג למשל אינו אפשרי).

הסרת כתמי שמש עם לייזר

טיפול בלייזר להסרת כתמים מעור הפנים מבוסס על כך שהחום שמייצרות קרני הלייזר גורם לפגיעה (גם כן מבוקרת) ברקמות העור שכוללות פיגמנטציה. הפגיעה מדרבנת את הגוף לייצר כמות גדולה יותר של אלסטין ושל קולגן, שני חלבונים שהופכים את עור הפנים למוצק יותר, חלק יותר ובעל גוון אחיד.

העלמת כתמים בלייזר היא למעשה סוג של פילינג, שמשתנה בהתאם לעוצמת הקרניים – כך שאפשר לבצע פילינג לייזר שטחי, בינוני או עמוק, בהתאם לצורך.

חשוב לציין כי לאחר הבהרת כתמי עור בפנים עם לייזר חשוב מאוד להימנע מחשיפה רבה לשמש. עוד כדאי לדעת שלאחר טיפול העלמת פיגמנטציה בלייזר נדרשת תקופת החלמה, בהתאם לעומק הפילינג, וכמו כן ישנם מקרים שבהם שיטה זו אינה מומלצת לבעלי ובעלות גוון עור כהה.

בהתאם חשוב מאוד בכל מקרה להתייעץ עם מומחים אובייקטיביים בעלי ידע נרחב בכל הקשור להסרת כתמים מהפנים – ובדרך זו להבין מהי שיטת הטיפול האופטימלית עבורכם ולהגיע אל הרופא והמרפאה המתאימים לכם ביותר.